Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Oporezivanje građana u Republici Srpskoj". Rad ima 31 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 

S A D R Ž A J:

UVOD..........................................................................................................................................3

OPOREZIVANJE NA DOHODAK GRAĐANA U REPUBLICI SRPSKOJ…………6

Oporezivanje dohotka građana ...................................................................................8

2. SISTEMI POREZA NA DOHODAK GRAĐANA…………………………………...11

2.1. Cedularno oporezivanje.............................................................................................11

2.2. Globalno oporezivanje...............................................................................................11

2.3. Mješovito oporezivanje ............................................................................................12

3. PORESKI OBVEZNIK..................................................................................................13

4. DOHODAK....................................................................................................................14

5. PORESKA OSNOVICA................................................................................................16

6. PORESKA STOPA........................................................................................................17

7. PODNOŠENJE PORESKE PRIJAVE...........................................................................18

8. UTVRĐIVANJE I NAPLATA POREZA.....................................................................20

9. PORESKE OLAKŠICE.................................................................................................21

PRIMJER………..………………………………...…………………………………..24

ZAKLJUČAK..........................................................................................................................29

LITERATURA.........................................................................................................................31

APSTRAKT

U savremenom kapitalizmu privreda nikako ne bi mogla da opstane bez konstantnog uticaja države. Kada god proizvodnja upadne u krizu, država je tu da preduzme odgovarajuće mjere koje će pružiti pomoć posrnuloj privredi i unaprediti je.

Pored monetarne politike i politike cijena i dohodaka, fiskalna politika predstavlja zasebnu grupu mera države u cilju regulisanja potrošnje, investicija i zaposlenosti. Drugi njen naziv jeste i aktivna budžetsko-poreska politika. To je zato što su joj osnovne ekonomske kategorije pre svih budžet, a potom i porezi, kao osnovni državni prihodi.

Postoji mnogo vrsta poreza, od kojih je neke lakše, a neke teže naplatiti. U manje razvijenim zemljama prevagu odnose oni koji se lakše prikupljaju, indirektni porezi ,jer se vezuju za robe i usluge.

Sa druge strane, u razvijenim zemljama preovlađuju direktni porezi, vezani za lica i preduzeća. Iako se znatno teže sakupljaju, oni mogu da čine čak i do 90% ukupnih poreskih prihoda u razvijenim državama. Zbog toga je njihov uticaj na državni budžet neizmerno važan.

Porezi su najvažniji izvor državnih prihoda, a direktni porezi čine najveći dio poreskih prihoda u razvijenim zemljama. Porez na imovinu je jedan od njih.

U V O D

Direktni porezi koji su u primjeni u poreskom sistemu Republike Srpske su porez na dobit, porez na dohodak građana, porez na imovinu, posebna republička taksa, komunalne takse i druge naknade. Navedeni porezi definisani su zakonima koji regulišu poreskog obveznika, osnovicu i stopu oprezivanja. Poreski obveznici pravna lica, preduzetnici i građani su dužni da sami prijave i plate porez na način i u rokovima utvrđenim poreskim propisima.

U narednom tekstu najveću pažnju ćemo pokloniti porezu na dobit i porezu na dohodak građana s obzirom da sa novim Zakonima došlo do bitnih izmjena.

Počev od 01.01.2007. godine porez na dobit se obračunava i plaća po odredbama novog Zakona o porezu na dobit (Sl. glasnik RS, broj 91/06) i Pravilnik o primjeni Zakona o porezu na dobit (Sl. glasnik RS,broj 129/06, 110/07 i 114/07 - ispravka). Zakonom o porezu na dobit ( u daljem tekstu Zakon) i Pravilnikom o primjeni Zakona o porezu na dobit ( u daljem tekstu Pravilnik) su, u odnosu na ranija poreska rješenja, propisane određene novine koje se prije svega ogledaju u sticanju statusa poreskog obveznika, u oporezivanju stranih pravnih lica, podnošenju poreskih prijava i načinu plaćanja poreskih obaveza. Zbog navedenih novina najveću pažnju u daljem tekstu posvećujemo upravo ovoj problematici.

 

 

 

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ----------

www.maturskiradovi.net

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!